Rahat Sohbet.NET – Chat Bloğu

Reklamlar

Tasarruf Nedir ? Tasarruf Nasıl Yapılır ?

Yazar: admin   Tarih : 14 Ekim 2016   Kategori: Genel Bilgiler, Nedir Ne Demek
Sponsorlu Bağlantılar

Tasarruf Nedir ? Tasarruf Nasıl Yapılır ?

 

Tasarruf Nasıl Yapılır yöntemleri Enerji ekonomi para? Öncelikle enerji tasarrufu nasıl yapılır ben şahsi fikirlerimi ve yöntemlerimi sizlere aktarayım.

 

Tasarruf nedir? İhtiyacından fazla kullanmayıp, israf etmeyerek geleceği de düşünmektir. Çeşmeden 1 lt su işinizi görüyorsa 2 lt almanın ne anlamı var?

 

Elektrik ile ilgili önlemler; Elektrikli ev aletlerini düşünelim ve elektrik kazanma yollarına bakalım. Bir çok ailenin aylık elektrik faturası 50 tl ile 150 tl arasında değişmektedir. Bu paradan 20 tl veya 50 tl gibi miktar cebinizde kalabilir. Nasıl mı evdeki elektrikli alet ve araçları kontrol ederek ve düzenli kullanarak olabilir.

 

Ampullerinizi tasarruflu ampul kullanın 100 watt değilde 60 watt gibi. Gereksiz lambaları söndürün. Televizyon ve decoderi tv kapatınca komple prizden çıkarın. Bilgisayarınızı işiniz bitince kapatın uyuma modunda kalmasın. Buzdolabını kışın kış moduna yazında yaz modunda alın. Telefon şarjı dolunca prizden çekin. A++  beyaz eşya veya elektrikli araç ve makineler seçerek enerji ve elektrik tüketimini azaltabilirsiniz. Evden dışarıya uzun süreli çıkıyorsanız buzdolabı dışında tüm elektrikli cihazları prizden çıkarın. Bulaşık ve çamaşır makinelerini tam doldurupta çalıştırın.  Bu ve benzeri önlemler alırsanız  faturanızda aylık 10 tl veya 50 tlye kadar kazanç sağlayabilirsiniz.  İşin birde çalıştığımız işte ve ortak olanlar var. Özelikle iş yerinde tuvalet ışıkları koridor toplantı odası ışıkları hep açık bırakılıyor. Bu açık ışıkları kapatın gördükçe. Güneş enerjisi kullanabiliriz. Tüm Türkiye bu söylediğim maddeleri 1 ay yapsa trilyonlarca tasarruf olur.

 

Su ile ilgili önlemler; Alafranga klozetlerin su haznesine 1 lt pet şişe koyun, sifon her çekildiğinde 1 lt su kazancı olacaktır. Banyodaki çeşmenizi ayak ile basınca açılan sistem olsun. Neden mi traş olurken ve diş fırçalarken su çeşmeden açık gidiyor el ile açıp kapamak zor geliyor. Oysa ayak ile basmak çok basit ve su ekonomisi demektir.

 

Doğal gaz  ile ilgili önlemler; Benim aklıma ilk gelenler düdüklü tencere kullanın neden mi? 2 saate normal tencere pişen yemek düdüklü tencere ile 45 dakikada pişiyor. Isı yalıtımı yaptırın. Kombi ve petek bakımlarını düzenli yaptırın. Çok üşümüyorsanız kombiyi açmayın yada ev kalabalık ise kombiyi söndürün insan nefesiyle ev ısınıyor.

 

Son olarak reklamlarda sıkça gördüğümüz benzin,dizel,gaz ve elektrik tasarrufu cihazları deneyebilirsiniz ben denemedim denersen bu konuya ekleyeceğim. Sizlerde farklı fikirleri gönderebilirsiniz.

867 Kisiye Ulasmis
Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.Sohbet Girişi

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar