Rahat Sohbet.NET – Chat Bloğu

Reklamlar

Sinüzit Nedir? Sinüzit Ne Demek?

Yazar: admin   Tarih : 8 Kasım 2014   Kategori: Nedir Ne Demek
Sponsorlu Bağlantılar
Sinüzit Nedir? Sinüzit Ne Demektir?

Sinüzit Nedir? Sinüzit Ne Demek?

 

Sinüzit Nedir? Sinüzit Ne Demek?

Sinüzit alnımızda, gözümüzün her iki tarafında iç yanlarında, burun etrafında ve burun arkasındaki bulunan sinüzit boşluklarının iltihabına verilen addır. Sıklıkla sık tekrar eden üst solunum yolu enfeksiyonundan sonra oluşur. Çocuklarda da gribal enfeksiyonlar sonrasında oluşur. Bu boşluklar mukoza tabakasıyla örtülüdür. Bu tabakaların iltihabına sinüzit denir.

Sinüzit boşlukları burun içine küçük bir kapı ile açılır. Bu kapının tıkanması da sinüzit oluşumuna neden olur.

Sinüzitler içindeki hava boşluğu nedeniyle kafatasının ağırlığını hafifletirler. Bu boşluklar nedeniyle beyin ve kafatasındaki hayati organların kaza sonucunda zarar görmesini engellerler. Aldığınız havanın nemlendirilmesini sağlarlar. Aldığımız havanın ısıtılmasına rol oynarlar.

 

Sinüzit hastalığı ikiye ayrılır: akut ve kronik sinüzit. Bir hastalığın başlangıcından on beş güne kadar olan sinüzitlere akut sinüzit denir. Üç aydan daha uzun süre devam ederse kronik sinüzit denir.

 

Akut sinüzitte ateş, kırıklık, baş ağrısı, burundan  kanlı iltihabi akıntı gelmesi, çabuk yorulma gibi belirtiler gösterir. Kronik sinüzitte yorgunluk, geniz akıntısı, ağız kokusu, gün içinde yorgunluk kronik sinüzitin asıl belirtileridir. Baş ağrısı hemen görülmez.

 

Akut sinüzitte medikal tedavi sonrasında olumlu sonuç alınır. Burna sıkılan ilaçlar, antibiyotikler, balgam sökücü ilaçlarla tedavi tamamlanır. Akut sinüzitte tedaviyi  kısa kesmemek 4 il 6 hafta antibiyotik tedavisine devam etmek gerekir.

 

Kronik sinüzitte medikal tedavi başlanır ama başarı şansı düşüktür. Bilgisayarlı tomografi çektirmek lazımdır. Hangi yerde nasıl bir bozukluk olduğu gözlenerek başka dokulara zarar vermeden tedavi yapılır. Endoskopik sinüs cerrahisinde fonksiyonel tedavi uygulamak gerekir. Var olan hastalığa göre tedavi yapmak gerekir. Diğer yerlere zarar verilmeden yapılır.

601 Kisiye Ulasmis
Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.Sohbet Girişi

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar