Rahat Sohbet.NET – Chat Bloğu

Reklamlar

Sebze Meyve Oyma Sanatı

Yazar: admin   Tarih : 15 Temmuz 2015   Kategori: Kültür Sanat
Sponsorlu Bağlantılar

Sebze Meyve Oyma Sanatı

Karpuz sebze meyve sanatı için uygun bir meyvedir. Gösterişli de olmaktadır. Turp, havuç, pancar, salatalık da kolay bir şekilde şekiller yapılabilir. Sebze oymacılığında kullanılan bıçaklar özel yapım bıçaklardır. Bunların özelliği esnek, ince ve çok keskin olmalarıdır. Bıçakların tutma yerleri daha uzundur. Değişik boylarda bıçaklar kullanılır. Süslemeler için daha küçük bıçaklar ile yapılır.
Karpuzu çok uzun süre muhafaza edilememektedir. Su püskürtme ile ıslatılırdaki üç gün kullanılabilir. Turpları havuçları buzlu suda tutmak gerekir. Devamlı sularını tazeleyerek muhafaza etmek gerekir.
Sebze oymacılığı dünyada çok eski zamanlardan beri yapılmaktadır. Özellikle Uzak Doğu’da oldukça yaygın olarak yapılan bir sanattır. En güzel sebze meyve oymacılığı örnekleri orada yapılmaktadır. Sebze meyve oymacılığı dalında yarışmalarda yapılmaktadır. Canlı yarışmalarda ortalama iki saat sürede bu sanat yapılmaya çalışılır. Bu süre içerisinde işçilik ve kompozisyonda çok önem arz etmektedir. İnsanlar işçiliklerini gösterirken aynı zamanda bu sanatı en güzel şekilde sunmaya çalışmaktadırlar. Bu şekilde jüri üyelerine kendilerini gösterirler. Yarışmalarda çok güzel eserler ortaya çıkmaktadır.

362 Kisiye Ulasmis
Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.Sohbet Girişi

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar