Rahat Sohbet.NET – Chat Bloğu

Reklamlar

Karanlıkta Diyolog ( Dialog İn The Dark )

Yazar: admin   Tarih : 21 Haziran 2015   Kategori: Sağlık
Sponsorlu Bağlantılar
Görme Yeteneği, Karanlıkta Diyalog

Görme Yeteneği, Karanlıkta Diyalog

            Karanlıkta Diyolog

Her yerin tamamen karanlık olduğu, nasıl bir tipte olduğunuzu bile bilmediğiniz bir dünyaya sahip olmak ister miydiniz? Elbette hayır. Görmek, görebilme yeteneğine sahip olmak insanoğlu için müthiş bir gereklilik ve aynı zamanda bir hediye. Doğuştan görme yeteneğini kaybetmiş bir bebeğin annesinin nasıl biri olduğunu görememesi veyahut sonradan kör olmuş insanların birdenbire dünyayla ilişkisini kesmesi halini biz normal gören insanlar anlayamayız.

Onların nasıl oluyor da ellerindeki değneklerle caddeye çıkıp, kazaya uğramadan evlerinin yolunu bulmasına hep hayret etmişimdir. İstanbul Gayrettepe Metro’sunda açılmış olan “Dialog in the Dark” yani Türkçesi “Karanlıkta Diyalog” bizlere kör insanların nasıl bir yaşam sürdürdüklerini anlatan farklı bir dünya. Üniversitede Karanlıkta Diyalog’un afişini görmüştüm ve tabi ki arkadaşlarımı ikna edip onlarla beraber gittik. Bu sergiye 8 kişilik gruplar halinde alınıyor arkadaşlar ve önce size birkaç talimat veriyorlar çünkü gireceğimiz sergi tamamen karanlık. Başımızda kör bir hocayla birlikte labirent gibi yerlerden geçiyorsunuz ve gittikçe ışık kayboluyor. Başta acayip korkmuştum çünkü boşluğa düşmüşsünüz gibi oluyorsunuz. Sanırım orası bölüm bölüm ayrılmıştı ve her bölümde yok işte parka gidiyordunuz, manav gibi bir yerin önünde durup sebzeleri kokluyorsunuz ve tahmin ediyorsunuz.

Tahmin ediyoruz çünkü orası tamamen karanlıktı ve hala nasıl bir yer olduğu hakkında bir fikrim yok, göstermediler arkadaşlar. Elimizde ki sopalarla önümüzü bulmaya çalışırken birkaç kişinin bacağına vurmuşluğum da var. Başımızdaki hoca, %5’lik –sanırım böyle- görme yeteneği var ve çok az gördüğünü söylemişti. Onlara görme engelli denmesinden ya da engelli denmesinden hoşnut olmadığını söyledi çünkü onlar için görmemek engel değildi. Kör denmesini tercih ediyorlarmış. Bence imkanı olan herkesin bu deneyimi yaşaması gerekir, bunu emin bir şekilde söylüyorum arkadaşlar çünkü sergiden çıktıktan sonra hayatımdaki sorunların değersizliğini anladım. Parasal olarak da gayet ucuz bir sergiydi ve emin ol verdiğiniz paradan fazlasını size katıyordu. Kendinize iyi bakın, var olanın kıymetini bilin.

567 Kisiye Ulasmis
Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.Sohbet Girişi

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar