Rahat Sohbet.NET – Chat Bloğu

Reklamlar

Kalp Sağlığını Korumak

Yazar: admin   Tarih : 23 Şubat 2016   Kategori: Beslenme Diyet, Sağlık, Tavsiyeler
Sponsorlu Bağlantılar

Kalp Sağlığını Korumak

 

Kalp sağlığını korumak tamamıyla önlem almakla alakalıdır. Uzman hekimlerin bu konuda pek çok tavsiyesi bulunur. Sağlıklı bir kalbe sahip olabilmemiz için stresten uzak kalmak, sigara içmemek, dengeli ve düzenli beslenmek, günlük olarak spor yapmak uzmanların tavsiyeleri arasındadır.

Beslenme ve kilo, kalp sağlığımızı yakından ilgilendirir. İsterseniz kalp sağlığını korumamız için 5 temel kuralı sayalım:

1- Beslenme Düzeni: Dengeli ve düzenli beslenmek, tansiyon ve kolestrolü dengede tutar. Bunun için ise, kişiye özel diyet uygulamak önem taşır. Meyve ve sebze ağırlıklı beslenmenin yanında lifli besinleri sıklıkla tüketmek, aşırı yağlı ve tuzlu yiyeceklerden uzak durmak gerekir.

2- Kilo Kontrolü: Yüksek tansiyon ve kalp krizi’nin altında yatan önemli bir sebep de aşırı kilolardır. Hızlı kilo almak ve vermek de kalp sağlığını olumsuz etkiler. Çünkü karın bölgesinden hızla zayıflandığında kan basıncı hızla düşer ve kalbin boyutu küçülür. Uzmanlar, kilo verirken acele etmemek gerektiğine vurgu yapmaktadır.

3- Sigara ve Alkol Kullanımı: Sigara bilindiği gibi vücudumuzun hemen her yerine çok büyük zararlar vermektedir. Sigara bırakıldığından itibaren tansiyon düşer. Tansiyonu yükselten ve kalbi olumsuz etkileyen bir diğer şey ise alkol kullanımıdır. Alkol, çeşitli ilaçlarla etkileşim yaratarak olumsuz durumlara yol açabilmektedir. Aynı zamanda organizmamıza da büyük oranda zarar veren alkol hem hiçbir besin değeri taşımaz hem de oldukça fazla kalori içerir. Alkol kullanılacaksa bile bunun belirli bir sınırı olmalıdır. Uzman hekimlere göre, günde en fazla 2 kadeh şarap içilmelidir. Daha fazlasının vücuda etkisi olumsuz olabilmektedir.

4- Spor ve Egzersiz: Spor yapıldığında damarların esnekliği artarak, kalp krizi riski azalmaktadır. Hareketsiz yaşam günden güne insanları olumsuz etkileyen bir durum olmaktadır. Günde yarım saat yürümenin bile kalp sağlığına iyi geldiği bilinen bir gerçektir.

5- Stres: Stresin kalbe zararları büyüktür. Araştırmalara göre stresli insanların kalp krizi geçirme olasılığı oldukça fazladır. Psikoterapi ve çeşitli rahatlama yöntemleri ile stres en az seviyeye indirilebilir. Böylelikle kalp sağlığını korumak mümkün olmaktadır.

551 Kisiye Ulasmis

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.Sohbet Girişi

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar