Rahat Sohbet.NET – Chat Bloğu

Reklamlar

Erken Doğan Bebeklerde Gözlenen Sağlık Sorunları

Yazar: admin   Tarih : 3 Kasım 2014   Kategori: Sağlık
Sponsorlu Bağlantılar

Erken doğan bebeklerde görülen sağlık sorunları bebeğin hangi haftada doğduğuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Bebek ne kadar erken doğarsa bebekte olacak sağlık sorunları da o derece fazla olmaktadır. Erken doğan bebeklerde ilk olarak gözlenen sağlık sorunu solunum sistemi ile ilgilidir. Çünkü erken doğan bebeklerin akciğerleri yeteri kadar gelişmemektedir. Bu durumda bebeğe akciğeri geliştirici ilaçlar verilmektedir. Eğer durum daha ciddi boyutlarda ise o zaman bebeğin solunum makinesine bağlanması gerekir.

Bebek eğer otuz haftanın altında doğduysa bebekte enfeksiyon oluşma riski yüksek olur. Aynı zamanda beyin kanaması riski de görülebilir. Beslememekten kaynaklanan sağlık sorunları gözlenebilir. Bebek ciddi bağırsak enfeksiyonuna maruz kalabilir.

Bebeğin kalp damarcıklarından birinin açık kalması durumunda kalp yetmezliği görülebilir. Bu durum beraberinde akciğer yetmezliğini de neden olur. Bebeğin nefes alış verişlerinde duraklamalar gözlenebilir. Böyle durumda olan bebeklerin sürekli solunum ve makinesinde izlenmesi gerekir.

Erken doğan her bebek ileriki hayatında sorun yaşamaz. Eğer erken doğan bebeğin muayeneleri iyi geçmişse ve iyi bir gelişim süreci göstermişse o zaman sağlık durumu da iyidir.

İleri derecede erken doğan bebeklerde okul çağlarında çeşitli sorunlarla karşılaşılabilir. Bunlar öğrenme bozukluğu, dikkat dağınıklığı gibi problemlerdir. Hiperaktiflik gözlenebilir. Yirmi beş haftalık yada yirmi altı haftalık doğan bebeklerde bu durumlara daha sık rastlanmaktadır. Bu nedenle gelişim süresince bu bebeklerin kontrollerine özen göstermek gerekir.

401 Kisiye Ulasmis
Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.Sohbet Girişi

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar