Rahat Sohbet.NET – Chat Bloğu

Reklamlar

Dost Kime Denir?

Yazar: admin   Tarih : 29 Eylül 2016   Kategori: Yaşamdan
Sponsorlu Bağlantılar

Dost Kime Denir?

Dost Kime Denir? Dost kimdir, hayatta dost denilen kişiler kaç kişidir, dost diye size sarılan sizin ya da sarıldığınız kaç kişi bulunmaktadır. Gerçekten dost kime denir? İnsanlar arasında sevgiyle ve samimiyetle bağlılık halidir diye tanımlanan dostluk kelimesinin sizin için tanımı nedir? Halk şairimiz büyük üstadımızın da dediği gibi dost dost diye diye nicesine sarılıp yine de toprağa tek başınıza gireceğiniz günü mü beklemektesiniz? Sizin de üstat gibi sadık yâriniz kara toprak mı olacak dersiniz?

 

İnsan olsun hayvan olsun tüm canlılar toplumsal varlıklardır. Tek başına var olan ve yaşamını sürdüren ne insan ne de hayvan olarak bir canlı türüne doğada pek rastlanmaz. İlk çağlardan, dinazorlar çağından beridir canlılar gerek beslenme, gerek güvenlik gerek ise çoğalma konularındaki içsel dürtülerle bir arada bulunma ve bir arada yaşama ve hareket etme güdüsünü takip etmişlerdir. İnsanlar da bu canlılar arasında yerlerini almışlardır. Ama bir farkları da vardır. Bu da canlılar türleri arasında sadece insanların toplum içindeki diğer insanlar arasında daha çok vakit geçirmek istedikleri, ilk önce yardım edecekleri, ilk önce yardımını isteyecekleri, birlikte yemek, çalışmak, sohbet etmek, alış verişte bulunmak gibi faaliyetler için diğerleri arasından tercih yapma zekâsına sahip olmalarıdır. Bu toplumsal farklılaşmanın bir sonraki adımı da insanların içinde bulundukları bu gruptan birebir doğrudan ilişkide bulunmak üzere tercih ettikleri daha özel bir sevgi ve daha özel bir samimiyetle bir ilişki sürdürdükleri insanlardır. İşte bu insanlar için geliştirilmiş olan kavram da dosttur, ilişkinin adına da dostluk denilmiştir.

 

İlişkiler bazında birbirlerine benzelerse de dost ve arkadaş tanımı ile dostluk ve arkadaşlık tanımı arasında ince fakat keskin görünmez ve elle de tutulmaz çizgiler bulunmaktadır. İnsanlar bu çizgileri ister istemez tavırlarıyla ve düşünceleriyle koymaktadırlar. Bu ince çizginin varlığını ise dost olan dostuyla hisseder ve yaşar. Arkadaş ve arkadaşlık tanımları daha genel ifade edilmiş tanımlardır. Dost ile arkadaş arasındaki farkları ifade eden şu sözler dost mu arkadaş mı diye sorulan sorulara cevap verir niteliktedir. Arkadaş evinize geldiğinde misafir gibi davranır, dostunuz geldiğinde buzdolabını açar ve istediğini alır, Arkadaş senin ağladığını görmez, dostunun ise omzu senin gözyaşlarınla ıslanır, Arkadaşını partine davet edersin elinde hediyesi ile gelir, dostun sana yardım etmek için en erkenden gelendir, toplanman için en son gidendir.

 

Arkadaşını o yattıktan sonra ararsan rahatsız olur ve belli eder, dostun ise aradığında derdini anlatmak için niye bu kadar geciktiğini sorar, Arkadaşın ile kavga edersin her şeyin bittiğini düşünür, dostun ise tekrar arar, Arkadaşın senin onun arkanda durmanı ister, senin arkanda ise dostun durmaktadır. Arkadaşlar zaafınızı öğrenir ve ne yazık ki onları kullanabilir, dostunuz ise zevklerinizi öğrenip onlara hitap eder. Arkadaşınız zayıflıklarınızı bilirse başınıza kakar, dostunuz zayıflıklarınızı örtmeye çalışır, Arkadaşınız kendisine karşı en ufak hatanızda sizi bir kalemde siler, dost ise her zaman size bir şans daha verir.
Bu mukayeselerden oluşan arkadaşlık ve dostluk kavramları ile hayatınızdaki insanları bir kez daha gözden geçirdiğinizde hangilerine bu benim için arkadaş ya da hangilerine bu benim için dost diyebiliyorsunuz bir bakın. Peki, sizce siz kaç kişi için arkadaş ve kaç kişi için dost tanımına uyuyorsunuz bir de ona bakın. Dostum ya da ben bu kişi için bir dostum diyebildiğiniz insanların çevrenizde var olduğunu bulmanızı dilerim. Sayısı mı, sayısı zaten en fazla ya bir ya da şanlıysanız ikidir.

268 Kisiye Ulasmis

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.Sohbet Girişi

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar