Rahat Sohbet.NET – Chat Bloğu

Reklamlar

Besin Zehirlenmesi Ve Tedavisi

Yazar: admin   Tarih : 6 Kasım 2014   Kategori: Sağlık
Sponsorlu Bağlantılar
Besin Zehirlenmesi Ve Tedavisi

Besin Zehirlenmesi Ve Tedavisi

Besin zehirlenmesinin belirtileri, karın ağrısı, kusma, ateş,ishal ve kas güçsüzlüğüdür. Kusma ve ishal daha önde gelen belirtilerdendir. Mide üşümesi olarak bilinen besin zehirlenmesi aslında uygun bir tabir değildir. Gelip geçici besinlere bağlı olarak midenin bozulmasıdır.

Bazı besin zehirlenmelerinde tedaviye gerek duyulmaz. Bazılarında antibiyotik kullanımı gerekebilir.  Daha ağır olan besin zehirlenmelerinde hastalar hastaneye yatırılarak göz altında tutulmalıdırlar.

 

Besin zehirlenmesinden şüphelenen kişi doktora başvurmalıdır. Besin zehirlenmesi tek bir etkenden ortaya çıkmaz. Mideye geçen besinler de kusturmak fayda sağlamaz. Fizik muayenesi ve laboratuar testleri sonucunda hastaya antibiyotik verilip verilmeyeceği saptanır.

 

En çok besin zehirlenmesine neden olan yiyecekler yumurta ile yapılan yiyeceklerdir. Bunlar yaş pasta,dondurma,  mayonez gibi gıdalarda yumurta fazla olduğundan dolayı besin zehirlenmesine neden olabilirler. Bunun dışında tavuk tüketimi de besin zehirlenmesine neden olabilir. Deniz mahsulleri ve pirinçlerin uygun pişirilmemesi sonucunda da besin zehirlenmesi meydana gelebilir. Konservelerden de besin zehirlenmeleri karşımıza çıkabilir.

 

Bazı durumlarda mide yıkanabilir. Ciddi kimyasal zehirlenmeler dışında mide yıkanması gerekli değildir. Kişiler kimyasal etken sonucunda etkilenirlerse mide yıkanır. Bu da besin zehirlenmesi olarak kabul edilen bir durum değildir.

 

Besin zehirlenmelerinde ishal ve kusma neden ile sıvı kaybedilir. Bu sebeple kaybedilen sıvıyı yerine koymak için su tüketmelidirler. Kişinin hipertansiyonu yoksa tuzlu ayran içilebilir. Limonlu soda içmesi önerilebilir. Gazı çıkarılmış kolalı içecekler önerilebilir. Kusma ve ishali engellemeye çalışmak bu durumda yapılmamalıdır. Ancak doktor gözetiminde yada doktor tavsiyesi ile bunlar uygulanmalıdır.

659 Kisiye Ulasmis
Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.Sohbet Girişi

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar