Rahat Sohbet.NET – Chat Bloğu

Reklamlar

Ankara’yı Ankara Yapan Nedir?

Yazar: admin   Tarih : 22 Eylül 2016   Kategori: Genel Bilgiler
Sponsorlu Bağlantılar

Ankara’yı Ankara Yapan Nedir?

Dizilerde yaşarız, kitaplarda yaşarız, resimlerde ve fotoğraflarda yaşarız Ankara’yı. Şehrin gri tonu, insana özel ruhunu ve imgesini sunar çoğu zaman. Peki neden Ankara’yı severiz bu kadar? İşte bu yazımızda, siz değerli misafirlerimize Ankara’yı Ankara Yapan Nedir? Sorusunun cevabından bahsedeceğiz.
 
Sanat ve edebiyat oldukça yoğun yaşanır;
Behzat Ç dizisi ile sevdi çoğu kişi Ankara’yı. Kibardır mesela Ankaralılar. Lan demez tabir olarak, ‘La’ der nida kullanır. Sanatın ve müziğin detayını yaşatan bir şehirdir Ankara. Sahneleri çoktur, tiyatrosu çoktur, müziği ve sokak ruhu çoktur Ankara’nın…
 
Her Ankara’ya gelenin gitmesi gereken bir yer ‘Gençlik Parkı’;
Günümüzün Ankara insanı, daha çok nostaljik bakışlarla hatırlar Ankara’yı. Hem Gençlik parkanın en renkli anları, hem de en özel dokusu Ankara gecelerinde açığa çıkar. Sakindir, dinlendirir, rengarenktir mesela. Hatta eski yıllarda Sibel Can, Emel Sayın ve benzeri pek çok ünlü geliyormuş. Tabi sonra İstanbul furyası çıkınca, hoş bir seda olarak kalmış orası ayrı. Ama hala canlıdır, güzel ve umutludur Gençlik parkı.
 
Atatürk Orman Çiftliği;
Meşhur Atatürk Orman Çiftliği vardır mesela. Yakın zamana kadar gayet yeşil ve renkli bir mekan olan Atatürk Orman Çiftliği, şimdi marka olma yolunda ilerliyor. Özel kokoreççiler de olduğu için gerçekten çok özel bir yere sahiptir diyebiliriz.
 
ATAKULE
1989 senesinde Turgut Özal yaptırmış burayı. Acayip bir üslup ve tabiri caiz ise post modern bir sanat eseri olarak çıkmış karşımıza.
 
ANITKABİR
Ve tabi ki unutması ve unutulması imkansız olan o yüce sevgi, emek ve özlem…

 

Karanfil Sokak
Ankara’nın belki de en renkli sokaklarından birisidir. Şiirlere konu olmuştur. Marjinal insanlara yol olmuştur. Oldukça özel bir yerdedir ki, hem merkezidir, hem de her çeşit insana açıktır ve oldukça renkli bir yerdir. Ankara’daki üniversitelerin artması ile birlikte daha da yoğun bir genç nüfusa sahip olduğunu dahi söyleyebiliriz.

 

Sakarya Caddesi ve Sakarya Bölgesi
Akşamları gazinoları ve meyhaneleri meşhurdur buranın. Balıkçılar vardır, rakı mekanları vardır. Gazinolar ve hoş seda mekanları vardır. Kısaca kafasını dinlemek isteyenlerin ve alkollü mekan arayanların en çok uğradığı sokak ve mekanlardandır Sakarya mekanı.
Daha nice şeyler ve güzellikler vardır Ankara’da. Gönüllere umut, umutlara can olmuş detayları çoktur mesela. Kuğulu parkı, SSK İşhanı (çok eski mimari ama hala çalışıyor), ODTÜ, DTCF, Tunalı Hilmi Caddesi, Gençlerbirliği, Ankaragücü ve bir de Turgut Uyar…
Aslında Ankara’yı Ankara yapan o kadar çok ruh vardır ki değerli arkadaşlar, tek tek saymak bile çoğu romanlara konu olmuştur.

755 Kisiye Ulasmis
Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.Sohbet Girişi

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar