Rahat Sohbet.NET – Chat Bloğu

Reklamlar

Alan Turing Kimdir?

Yazar: WenDiGo   Tarih : 24 Haziran 2015   Kategori: Kim Kimdir
Sponsorlu Bağlantılar
Alan Turing Kimdir?

Alan Turing Kimdir?

     Alan Turing Kimdir?

Alan Turing 23Haziran 1912 yilinda ingilterenin baskenti olan Londra sehrinde dunyaya geldi,babasinin gorevi nedeniyle yasaminin ilk donemleri Hindistanda gecti ve kucuk yaslardan gelecege dair buyuk ip uclari veren arastirmalar,miknatis aramak,bal arilarini arastirmak gibi o yaslarda beklenmiyecek kadar arastirmaci bir cocuk olarak
10 yaşına geldiginde Natural Wonders Every Child Should Know(Her Çocuğun Bilmesi Gereken Doğa Mucizeleri) adlı kitabı okudu ve bu, yasamının donum noktası oldu. Bu kitap sayesinde, dogada çozum bekleyen gizemleri keşfetti. Ornegin, canlıların tek bir hücreden oluşması gibi. Ayrıca, kitaptan oğrendigi çok onemli bir nokta da, bu gizlerin bilim yoluyla incelenebilmesiydi.

Alan Turing Kimdir?

Turing, o andan itibaren, sorularını yanitlayamayacak konularla ilgilenmenin zaman kaybı olacağını dusundu. Devlet okulu Sherborne da sorunlar yaşaması surpriz olmazdı.Cunku yasitlarina gore cok ileri bir duzeydeydi. Matematik ve fen, arkadaşlarının korkulu rüyasıyken, Turing bu derslere büyük bir ilgi duyuyordu. 17 yaşında, kuramsal bilimin merkezi Cambridge Üniversitesi’ne, matematik okumak üzere başvurmaya karar verdi. Trinity Koleji tarafından iki kez reddedildi; ancak, King Koleji tarafından kabul edildi ve öğretmenlerini, yaratıcılığıyla derinden etkiledi.
1934’te, sınıfını birincilikle bitirerek mezun oldu. Bu başarısı, bilimsel araştırmalar yapmak üzere Cambridge Üniversitesi’nden burs kazanmasına yol açmış ve ömür boyu araştırma yapma fırsatı doğurmuştu. Ancak o yaz, Turing’in Grantchester çayırında otururken ansızın yaşadığı beyin fırtınası, yaşamını ve 20. yüzyılı değiştirecekti.Nazi Almanyasinin Avrupayi hizla ele gecirdigi ve isgalci yayilimini ayni hizla surdurdugu bir donemde Nazi ordusunun savas sirasinda iletisimde kullandigi cozumlenmesine nerdeyse imkansiz gozuyle bakilan Enigma sifrelerinin kirilmasi icin kurulan cekirdek birimde gorev aldi,o birimde ingilterede donemin en parlak zekaya sahip olan matematikcileri,fizikcileride yer aldi,amac enigma sifrelerini en kisa zamanda cozmek ve Alman ordusunun acimasiz ve kanli ilerleyisinin onune gecmekti nitekim Alan Turing aylarca suren calismalar sonunda bu sifreleri cozebilicek dunyadaki ilk yapay zeka yani Bilgisayarin temelini atan calismalarin fikir babasiydi ve bu girisimler sifrelerin cozulmesiyle belkide milyonlarca insanin hayatini kurtaran bir mucit olarak tarihe gecti.

Alan Turing Kimdir?

1952 yilinda Alan Turing yasiyabilicegi en buyuk felaketlerden biriyle karsilasti ingiliz polisi tarafindan gozaltina alindi sucu genc bir delikanliyla iliskiye girmekti yani diger adiyla homosexuellik sucuyla tutuklandi,ingilterede homosexuellik uzun yillar boyunca hapis cezasiyla cezalandirilan bir suctu ve bu cezadan kurtulmak icin sunulan diger secenek hormonal tedaviydi,Alan turing hormonal tedavi yolunu secti ve bu tedavi yonteminin vucudunda yarattigi agir tahribatlar onun butun calismalarinin aksamasina sebep oldu,cunku uygulanan hormonal tedavi onun fikir yurutme yetenegini adeta yok etmis onu gazetedeki basit bulmacalari bile cozemiyecek bir hale getirmisti,derken onun bu kadar kisitlanan yasami trajedik bir intiharla  Londradaki evinde yagmurlu bir haziran gecesi icine siyanur enjekte edilmis siyanurlu elma yeme yoluyla giristigi intihar cabasinin sonucu gizemli yasantisina gizemli bir nokta koyarak 42 yasinda aramizdan ayrilmistir.

 

439 Kisiye Ulasmis
Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.Sohbet Girişi

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar