Rahat Sohbet.NET – Chat Bloğu

Reklamlar

14 Şubat Sevgililer Günü Nedir? Ne Demek?

Yazar: Nisa   Tarih : 10 Şubat 2015   Kategori: Nedir Ne Demek, Yaşamdan
Sponsorlu Bağlantılar
14 Şubat Sevgililer Günü Nedir? Ne Demek?

14 Şubat Sevgililer Günü Nedir? Ne Demek?

14 Şubat Sevgililer Günü Nedir? Ne Demek?

Yaklastigimiz 14 Şubat tarihi günümüzde aŞık`ların ve çiftlerin bir birlerine sürprizler düzenleyerek hediyeler aldığı , aŞk sözcükleri ile bezeli mesajlar gönderdiği sevgililer günü olarak kutlansada tarihinde bir dram hikayesi yatmaktadır..

Rivayere Göre ; Roma imparatoru 2. Claudius ülkesini katı kuralları ile yöneten zalim bir hükümdardı. O tarihlerde ordusuna savaşacak Asker katılımcı azlığı en büyük sorunuydu. Claudius`a göre savaşacak asker bulamamasının tek nedeni vardı. Roma`lı erkeklerin aŞklarını ve eşlerini bırakmak istememesi. Buna çözüm olarak emir verdi ülkedeki tüm nişanlar ve evlilikler sonsuza dek yasaklanacaktı. Yasağa karşı gelmeye cesaret edenlerin sonu işkence ile ölüm cesasıydı.

O tarihlerde Roma`da hayatını bir papaz olarak sürdüren Valentine bu durum öğrenildiğinde başına geleceklerinin bilincinde Claudius`un emrine karşı çıkarak kendisi gibi Sevginin Kutsallığına inanan papaz arkadaşı Marius ile çiftlerin gizlice nikah ahitlerini gerçeklestirerek evlendirmeye devam etti.Bir Süre sonra durumdan haberdar olan Roma İmparatoru Claudius Valentine`i tutuklatarak dövülerek ölümle cezalandırdı.

270 yılının 14 Şubat günü Hristiyan şehit mezarlığına gömülen Valentine için 226 yıl sonra Papa Gelasius Valentine`i onurlandırmak adına 496 yılında Şubat 14`ü Aziz Valentine günü olarak ilan etti.

1800`lü yıllarda Amerikalı Esther Howland`ın 14 şubat tarihinde ilk sevgililer günü kartı yollamasından bu yana bir çok toplumun kutladığı bir olay haline gelmesiyle işin ticari yönü boyut kazanmış ve Sevgililer Günü tüm dünyada ticaretin canlandığı bir dönem halini almıştır.

14 Şubat Sevgililer Günü 2015 Nedir? Ne Demektir?

14 Şubat Sevgililer Günü 2015 Nedir? Ne Demektir?

14 Şubat gününde özellikle batı medeniyetlerince Sevgilisi olmayanlar hoşlandıkları kişilere Sevgilim Olurmusun yazan imzasız kartlar gönderirler. 14 Şubat çiftler arasında bu günün ruhu ile bütünleşen hediyeler başbaşa geçirilen romantik  yemekler haricinde hatrı sayılır bir rakamda evlilik tekliflerinin de edildiği gün olma özelliğini taşımaktadır. Suudi Arabistan hariç : ) 14 şubatı sevgililer günü olarak kutlanmasını ve kullanılan ürünlerin satışını resmi olarak yasaklayan tek ülkedir.

 

14 Şubat Sevgililer Günü 2015

14 Şubat Sevgililer Günü 2015

14 Şubat dünyaca kimine Aziz Valentine`i anma günü , kimine göre Sevgililer günü olarak kutlansada yadsınamayacak kadar bir rakama ulaşan 14 Şubat Laneti diye adlandırılan ve o gün mutlu giden birlikteliklerinin bozulduğu ve asla o günü kutlama şansına sahip sevgilisi olamayanların inandığı bir şehir efsaneside yok değil.

Unutmayın 1 buket Kırmızı Gül Sonsuz dostluğun , tek 1 adet Gül ise ebedi aŞkın işaretini taşıyan mesaj iletir. Sevginin tek bir güne sığdırılamayacağının bilincinde 14 Şubat` gününüz Mutlu geçsin.. 😉

 

914 Kisiye Ulasmis
Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.Sohbet Girişi

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar